Chcąc wymienić dwa, najbardziej istotne elementy filmu, z pewnością trzeba zwrócić uwagę na jego oprawę wizualną, a także oprawę audio. Dźwięk jest niezwykle ważnym elementem każdego, współczesnego filmu, dlatego postprodukcja dźwięku jest obecnie uznawana za absolutny standard w każdym, szanującym się studio.

Na czym polega postprodukcja audio?

Nawet jeśli wydaje nam się, że przechwycone audio jest dobrej jakości, to tak naprawdę zazwyczaj zawiera ono w sobie wiele skaz, których ciężko jest uniknąć podczas samego kręcenia filmu, szczególnie jeśli ma to miejsce w terenie. Postprodukcja dźwięku zazwyczaj bywa tu absolutną koniecznością, ponieważ jest to klucz do osiągnięcia czystego, wyraźnego audio, bez szumów, losowych zakłóceń i innych wad, które mogą znacznie pogorszyć wrażenia z odsłuchiwania danej ścieżki. Chociaż jest to proces dość długi i czasochłonny, to efekty są czymś jak najbardziej wartym zachodu.

Czy poprawa dźwięku jest kosztowna?

Podobnie jak niemal każdy inny aspekt tworzenia filmu, postprodukcja dźwięku jest niemal całkowicie uzależniona od pozostałych elementów całego procesu. Rodzaj filmu, jego długość, nasilenie efektów specjalnych, jakość uzyskanego nagrania – wszystko to ma bezpośredni wpływ na ostateczny koszt, jaki poniesiemy za postprodukcję. Niezależnie od tego, ile ta cena wyniesie, nie jest to rzecz, którą można zbagatelizować, gdyż film o niskich walorach audio bardzo traci na atrakcyjności wśród widzów. Jeśli zależy nam na kunszcie takiej produkcji, wprowadzenie koniecznych poprawek do jego oprawy dźwiękowej to absolutna podstawa, bez której nigdy nie uda nam się osiągnąć pożądanych rezultatów.