Grono materiałów, które wykorzystuje się przy izolacji ścian w mieszkaniach jest dosyć wąskie. W Polsce, w obszarze świata objętym umiarkowanym klimatem, docieplanie budynków mieszkalnych jest konieczne. W przeciwnym wypadku ciepło ucieka z pomieszczeń w niesamowicie szybkim tempie, zmuszając właściciela do intensywniejszego ogrzewania, które z kolei przekłada się na wyższe rachunki za prąd elektryczny, węgiel czy gaz. Jest to bardzo rozsądna inwestycja, która w dłuższym okresie czasu pozwoli nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Dlaczego styropian jest powszechny w budownictwie?

Docieplanie styropianem jest stosunkowo nowym fenomenem, który znalazł stałe zastosowanie dopiero w momencie, gdy główny nurt architektury odszedł od grubych murów na rzecz lżejszych materiałów. Dzisiejsze budownictwo przewiduje tańsze i łatwiejsze w montażu tworzywa, takie jak ścianki gipsowe, sklejka wodoszczelna, wełna oraz oczywiście styropian. Aby konstrukcje te utrzymywały ciepło, potrzebują dodatkowego ocieplania.

Polecamy Styropmin.

Jakich materiałów używa się do izolacji ścian?

Najpopularniejsze tworzywa, które stosuje się do ocieplania domów, to spieniony polistyren, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Każde z nich posiada dość podobne właściwości – są one lekkie, zawierają dużo powietrza, są słabymi przewodnikami ciepła, prądu oraz dźwięku. Produkty te różnią się jakością w zależności od półki cenowej, na którą się zdecydujemy. Wyjątkiem jest docieplani styropianem, które praktycznie zawsze jest tańsze od swoich alternatyw.