Jest tanie zniekształcenie rogówki w oku ludzkim, które powoduje, że nadchodzące promienie świetlne skupiają się w wielu punktach przed lub za siatkówką, co powoduje niewyraźne widzenie. Astygmatyzm – bo o nim mowa, jest więc stanem oka, który wpływa na ostrość widzenia, który utrudnia skupienie się na obiektach znajdujących się zarówno w bliskiej, jak i dalekiej odległości.

Objawy astygmatyzmu

Chociaż astygmatyzm może istnieć jako problem sam w sobie, zwykle występuje wraz z krótkowzrocznymi wadami wzroku. Co ważne, pierwsze objawy astygmatyzmu mogą pozostać niezauważone, ale już bardziej znaczący poziom zaawansowania astygmatyzmu spowoduje objawy takie jak na przykład: niewyraźne widzenie w oddali lub podczas czytania, zezowanie, zmęczenie i bóle głowy.

Jak można leczyć astygmatyzm?

Leczenie astygmatyzmu zależy od stopnia nasilenia wady, ale zwykle działaniami, które się podejmuje jest sięgnięcie po specjalne okulary lub soczewki kontaktowe, które pomagają właściwie skupić światło. Jednak z racji tego, iż laserowa korekcja oka potrafi delikatnie zmienić krzywą rogówki, zapewnia to znakomite wyniki każdemu, kto cierpi na taką wadę wzroku. Zatem większość specjalistów to potwierdza: laserowa chirurgia oka może być idealnym wyborem dla osób cierpiących na astygmatyzm. Dzięki temu zabiegowi owalna rogówka astygmatyczna zostaje zaokrąglona poprzez usunięcie większej ilości tkanki w jednej płaszczyźnie rogówki niż w drugiej. Dodatkowo laserowa chirurgia oka koryguje krótkowzroczność i dalekowzroczność oraz astygmatyzm w jednym prostym zabiegu, zatem jest to idealne rozwiązanie dla pacjentów zmagających się z tymi problemami.