Osoby z wadą wzroku coraz częściej sięgają po soczewki kontaktowe. Wynika to głównie z wygody, ponieważ soczewki umożliwiają normalne funkcjonowanie i pozwalają zapomnieć o konieczności zakładania okularów korekcyjnych. Specjaliści polecają przede wszystkim rozwiązaniem, jakim są soczewki dzienne, ponieważ jest ono najbardziej higieniczne i sprzyja zdrowiu oka. Soczewki jednodniowe oferowane są przez większość producentów na rynku i cieszą się sporą popularnością. Poniżej można przeczytać o najważniejszych zaletach stosowania takich soczewek i możliwościach, jakie dają użytkownikom.

Jakie soczewki kontaktowe dostępne są na rynku?

Producenci starają się spełniać oczekiwania swoich wszystkich klientów, a ci bywają różni i mają różne potrzeby. Czego innego oczekuje lekarz, który spędza na dyżurze całą dobę od modelki, która zakłada soczewki jedynie na kilka godzin, podczas zdjęć. Dzisiaj z soczewek kontaktowych korzystają już nastolatkowie, ale wśród ich użytkowników można wymienić przedstawicieli wszystkich grup społecznych. Niektórzy korzystają z nich sporadycznie, a inni całkowicie zastępują przy ich pomocy okulary. W sklepach i drogeriach można znaleźć soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i trzymiesięczne. Niektóre z nich umożliwiają spanie, bez konieczności zdejmowania szkieł i ich czyszczenia. Jest to z pewnością rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości zdjęcia szkieł na noc, ponieważ lekarze przestrzegają, że długotrwałe stosowanie takiego rozwiązania może być dla oka bardzo niebezpieczne.

Soczewki dzienne – najważniejsze zalety

Dlaczego soczewki jednodniowe są dla użytkowników najbezpieczniejsze i najzdrowsze? Głównie dlatego, że zdejmują je i wyrzucają do kosza. Nie ma konieczności ich ponownego zakładania na oczy, a to zawsze grozi infekcją przez przeniesienie drobnoustrojów do oka. Producenci zawsze zalecają, aby soczewki dokładnie czyścić przy pomocy specjalistycznego płynu. Należy je również umieszczać na noc w pojemniku z tym płynem. Soczewki jednodniowe przeznaczone są jednak do jednorazowego użytku, a więc konieczność ta znika. Poza tym, są to najcieńsze soczewki dostępne na rynku, a więc również najwygodniejsze i najmniej wyczuwalne.