Na pierwszy rzut oka, granulat złota nie prezentuje się zbyt olśniewająco. Pomimo że jest to półprodukt wykonany zazwyczaj z czystego złota, to jego nieregularna, rozdrobniona forma nie przywodzi na myśl nic związanego z majestatem i władzą, które zazwyczaj utożsamia się z tym metalem szlachetnym. Należy mieć jednak na uwadze, że te nieregularne kuleczki nie są dziełem przypadku – jest to złoto, któremu celowo nadano taką formę, aby wygodniej się na nim pracowało.

Granulat – pomoc w przy przetapianiu!

Zwykłe, standardowe sztabki, w których zazwyczaj przechowuje się złoto, są dość ciężkie w obróbce. Po pierwsze, potrzeba przy nich sporych rozmiarów pieca, który byłby w stanie nie tylko je zmieścić, ale także bez problemów rozgrzać przynajmniej do kilkuset stopni. Nie można się zatem dziwić, że zawody takie jak jubiler czy właściciel lombardu szybko przerzucają się na granulat złota, korzystając z jego wyjątkowych właściwości. Co jest tak niepozornie wyglądającym granulacie? Chodzi tu przede wszystkim o znacznie większą plastyczność – drobne fragmenty o wiele łatwiej roztopić i uformować niż ma to miejsce przy grubej, twardej sztabie metalu. Poza tym, metale szlachetne pod postacią granulatu są tańsze i łatwiejsze do przechowywania.

Inne sposoby na przechowanie złota

Złoto to nie tylko zwyczajne sztabki. Materiał ten często występuje pod postacią monet, wśród których misterne wzory lub zabytkowość dodatkowo podnoszą faktyczną wartość na rynku. Pozostaje także niepozorny granulat złota, który pomimo swojego mało imponującego wyglądu, pozostaje jedną z najbardziej praktycznych form tego metalu.