Dobry szef powinien dbać o swoją kadrę, starając się pomóc rozwijać kompetencje poszczególnych, zatrudnianych przez siebie fachowców. Bardzo istotna jest także integracja pracowników, gdyż dobrze zgrany zespół jest w stanie wykonywać nowe zadania znacznie szybciej, skuteczniej i dokładniej. Pierwszym krokiem do zostania dobrym pracodawcą jest zdanie sobie sprawy, że każdy z naszych pracowników to tak naprawdę inwestycja, cenniejsza niż pieniądze czy inne zasoby.

Jak pomóc swojej kadrze w skutecznej integracji?

Tak naprawdę, integracja pracowników może zostać przeprowadzona na różne sposoby. Szef powinien wiedzieć, jaka jej forma będzie najbardziej odpowiadała jego kadrze, dlatego trafny wybór to właśnie nasza odpowiedzialność! Często poleca się wprowadzenie zajęć integracyjnych na wyjazdy firmowe – panuje na nich zazwyczaj dość luźna i zrelaksowana atmosfera, która sprzyja większemu zaangażowaniu w takiego typu aktywności. Istnieje wiele placówek, które zajmują się fachową organizacją takich zajęć, dlatego warto jest zaznajomić się z aktualnymi ofertami.

Jakie formy może przybrać integracja pracowników?

Wbrew pozorom, integracja pracowników wcale nie musi opierać się na nudnych wykładach czy prezentacjach multimedialnych. Coraz częściej organizuje się ją poprzez gry zespołowe, wspólne rozwiązywanie łamigłówek, a nawet escape roomy. Chociaż aktywności te tak naprawdę rzadko są bezpośrednio związane z naszą branżą, to rozwijają ogólne umiejętności współpracy, rozwiązywania problemów oraz komunikacji, które są niezwykle ważnie w niemal każdym zawodzie, w którym pracuje się w większych grupach.