Na rynku istnieje wiele możliwości zainwestowania w złoto. Sztabki złota są jednak jedną z najwygodniejszych form inwestycji, choć z całą pewnością mają również pewne wady. Pomimo dużej konkurencji ze strony innych form inwestowania w kruszce, sztabki są popularne od wielu wieków. Poza sztabkami dostępne są również monety lub kontrakty terminowe, choć te drugie są zupełnie innym rodzaje inwestycji. Co prawda kontrakty na cenę złota zawierane przez odpowiednie firmy brokerskie lub maklerskie są bardzo wygodnym sposobem na inwestycje, to posiadanie fizycznego złota jest o wiele bardziej bezpieczne.

Sztabki złota a kontrakty terminowe

 Niesamowity rozwój technologii sprawił, że dzisiaj można z łatwością zainwestować w metale szlachetne, nawet nie kupując ich w fizycznej formie. Takie rozwiązanie jest popularnie stosowaną alternatywą dla sztabki złota. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to dokładnie takie samo rozwiązanie, gdyż w praktyce różni je bardzo wiele. Przede wszystkim kupując kontrakt terminowy, podejmuje się jedynie zobowiązanie na papierze, a nie wchodzi się w fizyczne posiadanie kruszcu. Ma to diametralne znaczenie, gdyż w przypadku krachu na rynkach finansowych lub bankructwa konkretnej firmy, można w bardzo łatwy sposób wszystko stracić. W tym kontekście, wejście w fizyczne posiadanie złota jest najpewniejszą inwestycją.

Gdzie kupić sztabki złota?

Zakup fizycznego złota oraz innych metali jest dostępny niemalże od ręki. Mennice sprzedają sztabki złota oraz inne metale w specjalnych formach inwestycyjnych. Zakup złota o wartości nieprzekraczającej kilkuset tysięcy jest dostępny niemalże natychmiastowo.